RETRO PRAGUE 2015

Je neděle 12.7.2015 a právě jsme projeli cílem RETRO PRAGUE 2015. A jaké bylo, se podívejte bez komentáře na foto……

Bugatti 35 B na Zbraslavi

Vážení přátelé, milovníci historických automobilů

 

Vždy jsem s obdivem pohlížel na staré černobílé filmy z 20-30tých let ze závodů na silničních okruzích. Fascinovaly mne průjezdy vozidel na prašných cestách, vyklánějící se a tísnící se mechanici na sedadle spolujezdce, mnohdy i krkolomné karamboly. S úctou jsem vzhlížel k těmto jezdcům a díky Elišce Junkové a jejímu manželovi Čeňkovi i k závodním automobilům Bugatti. Mám ve své sbírce zážitků jízdy s několika vozidly Bugatti např Bugatti 44, Bugatti 57 ale to byly normální vozidla do běžného provozu. Sice s vysoce sportovními ambicemi, ale cestovní…

Až letos na slavném vzpomínkovém závodě Zbraslav – Jíloviště jsem malilinko ochutnal atmosféru, jak se Elišce Junkové jezdilo v tomto závodě. Měl jsem možnost se posadit za volant slavné Bugatti 35 B nostalgic edition  neboli vozidla, které bylo vyrobeno sice v dnešní době, ale dle původní dokumentace  v renovační dílně pana Samohýla v Otrokovicích. Takže od originálu, jej pozná opravdu jen odborník.  A teď to důležité… Jak se s tímto vozidlem jezdí??

Zujete si boty a nasoukáte se za volant. S běžnou obuví se do kokpitu totiž nevejdete, šlapal byste na dva pedály najednou.  A slovo „nasoukat“ je si myslím ten správný výraz – o nastupování není ani slovíčko… Ale jakmile zmáčknete tlačítko startéru, změní se okolo vás svět…. Zapomeňte na ladnou jízdu jako v Mercedes, nebo v dnešních někdo říká „tvrdých“  sportovních vozech. Co je tvrdost vám dají vědět tuhé nápravy a krátké listové pružiny.  Každá nerovnost na vozovce vás na to upozorní.  Při řazení musíte počítat s tím, že je to převodovka s čelním ozubením bez jakékoliv synchronizace a tak za každou nepřesnosti vám hlasitě vynadá. Řízení jde ztuha, ale zato velmi přesně.  A motor? Když si uvědomím, že tato vozidla se vyráběla od roku 1924 do roku 1931 jen tiše obdivuji Etoreho za jeho genialitu. Osm válců v řadě za podpory kompresoru se bez jakéhokoliv odmlouvání točí v té době do neuvěřitelných 5500 otáček. A řekl bych, že i více – ale přiznám se, že jsem za jízdy otáčkoměr sledovat opravdu nedokázal… Závod Zbraslav Jíloviště je sice jízda pravidelnosti, ale ono vám to v takovém to vozidle nedá a tak jsem přeci jen občas zkusil sešlápnout pedál plynu na podlahu. Motor zaburácí a žene vás vpřed – jen se spolujezdcem si toho moc nenapovídáte. Při průjezdu zatáčkami na uzavřené trati cítíte jak vám zadní kola lehce ujíždějí, ale stačí lehký pohyb volantu aby se zadní kola srovnala.  A pocit z jízdy? Úžasný. Vžil jsem se do druhé poloviny dvacátých let, kdy Eliška se svým manželem Čeňkem se hnali stoupajícími zatáčkami na Jíloviště. Dokonce jsem měl o pár vteřinek rychlejší čas jak Junkovi – jen s tím rozdílem, že trať je dnes o dva kilometry kratší a moderní hladký asfalt se s tehdejší kvalitou vozovky nedá srovnávat. A tak  mi nezbývá než opět obdivovat tehdejší závodníky, jejich dokonalé řidičské umění a srdce, které je hnalo za vítězstvím až na samý kraj jejich schopností……

 

 

 

PF 2016

Prezentace aplikace PowerPoint

DUVAL DS001

Nestává se často, že se dostanete k závodnímu speciálu z počátku 50tých let minulého století, který se zůčastnil několika slavných závodů Velkých cen. A navíc v naprosto půvoidním a originálním stavu. Sice v současné době je „nepojízdný“ , ale k jeho postavení se zunovu na závodní trať zase tolik není potřeba. Ale mnozí si řeknou – co to je za automobil DuvalDS001 ? Vždyť jsem tento název automobilu nikdy neslyšel… Ano, je to tak. Po ukončení II.světové války nebyl moc čas na výrobu speciálních „závoďáků“. A když, tak byly velmui drahé. Spíše se obnovovaly zničené země a to platilo i ve Francii. Přesto však touha závodit se brzy objevila nejen ve Francii ale v celé Evropě. Ti starší si určitě vzpomenou, že i u nás vznikalo v té době spoustu závodních vozů na podvozcích a s motory které se buď vyrobily doma či se použily z jiných většinou cestovních automobilů. A tak to platilo i o tomto vozidle. Pierre Duval, závodník a inženýr uplatnil svůj technický um a vyrobi trubkový podvozek, který vybavil motorem z automobilu BMW 328 – předválečným vynikajícím sportovním vozidlem.  Jak tento automobil vypadal v době své „slávy“ ale i jak vypadá dnes se podívejte do galerie….

Retro Prague 2014 skončilo, ať žije Retro Prague 2015!!!

Tak a je to. Retro Prague 2014 včerejším dojezdem do Strahovského kláštera skončilo. A jaké bylo ? Jedním slovem…. SKVĚLÉ.  Myslím., že se organizátorům akce velmi vydařila. Jízda krajinou Západních Čech byla úžasná. Ale co bych moc zatím povídal. Podívejte na foto. A chcete li vidět více, zbytek fotografií najdete na facebooku veterancar.

RETRO PRAGUE 2014

V letošním roce se pojede v termínu 11 až 13.7.2014 již patnáctý ročník jízdy historických automobilů Retro Prague 2014. V letošním roce pod jménem generálního sponzora firmy Proznak. A tak díky generálnímu, ale i ostatním sponzorům, se můžeme těšit, že tato jízda získá na kvalitě a spoustě určitě krásných a nezapomenutelných zážitků. A kam se pojede? Start bude 11.7. 2014 ve Strahovském klášteře a po krátké jízdě Prahou zamíří jízda přes Hostivice s průjezdní průjezdní kontrolou, do Žatce. Druhý den pak se celá rallye přesune na skok do německého Fichtelbergu. Ale oběd bude již opět na českém území v Jáchymově. A tak jak v loňském roce, tak i letos budeme trávit sobotní večer na krásném hradě v Lokti. Poslední nedělní etapa povede přes Krásný Dvůr a v odpoledních hodinách bude končit v Praze na Strahovském nádvoří. Zde bude provedeno vyhodnocení, odměněni nejen ti nejlepší, ale i ostatní účastníci závodu.

RETRO MOBILE Paříž 5 – 9.2 2014 a RETRO CLASSICS Stuttgart 13 – 16.3. 2014

Začátek „veteránské“ sezóny začíná pravidelně velkými výstavami a akcemi. Jako první je vždy Retro Mobile v Paříži (letos 5 až  9. února) a po pár týdnech následuje velká výstava ve Stuttgartu.  Vždy očekáváme co nového nám tyto výstavy přinesou, jaká nová vozidla se z bohaté historie motorismu objeví, ale také jaké budou letošní „ceny“ veteránů.

Již po několik let je ve znaku loga Retro Classics ve Stuttgartu maska jednoho velmi krásného a pro nás význačného automobil. Ano, správně, je to Aero 1000. A tak již tímto logem němečtí organizátoři naznačují, jak jsme pro ně velmi zajímavými a význačnými partnery. A je to vidět i na mnoha zájezdech ale  i samostatných „výpravách“ které na veletrh ve Stuttgartu z české republiky míří. A co ty ceny historických automobilů? Pro někoho velmi příjemné zjištěni, pro jiné trochu smutnější. Ano opět stouply. A tak ti co „veterána“ vlastní si mnou ruce za velmi dobře vložené investice, ti co jej nemají, budou muset hlouběji sáhnout do kapsy, či si nechat chuť na krásně prožité chvíle s veteránem zajít.

Ale dost povídání, podívejte se na několik fotografií z obou akcí.

 

Vánoce

Historie automobilů Duesenberg model J a JS

 

 

Historie automobilů Duesenberg model J

Než vám začnu popisovat renovaci automobilu Duesenberg Torpedo Phaeton SJ Brunn, rád bych vám řekl něco o historii tohoto modelu.

 Bratři August a Fred Duesenbergovi byli vynikajícími inženýry, ale bohužel špatnými obchodníky. V roce 1926 zakoupil firmu která byla ve finančním úpadku pan El Cord který využil schopností bratrů Duesenbergových . Dal jim za úkol navrhnout nejlepší automobil na světě, který předčí Hispano Suizu, Mercedes či Rolls Royce.

Nově oživená firma Duesenberg na základě úkolu Laonela Corda vykonstruovala model J,  který debutoval 1.prosince v New York Auto Show 1928. Původně chtěla firma vyrábět kolem 500 vozů ročně, ale světová krize, která záhy nastoupila, jim tyto plány zhatila.

Srdcem automobilu byl řadový osmiválcový motor o objemu 6800 ccm, s dvojitým rozvodem DOHC a čtyřmi ventily na válec. Neboli konstrukce, za kterou by se nemusela stydět ani žádná současná automobilka. Výkon měl lento motor 265 HP (198 kW) a automobil dosahoval maximální rychlosti 192 km. S tímto motorem byl Duesenberg nejrychlejším automobilem na trhu v USA.  V roce 1932 bylo několik vozů vybaveno kompresorem, se kterým byl výkon motoru 320 HP (239 kW) a maximální rychlost 217 až 225 km/h. Akcelerace tohoto vozu byla na svou dobu rovněž úctyhodná.  Z nuly na 60 MPH (97 km/h) zrychlil kolem osmi sekund. (záleželo na hmotnosti karoserie)

Reklamní slogan z té doby byl: Automobil Duesenberg může předjet pouze jiný automobil Duesenberg ale jen v tom případě, že mu to řidič předjížděného automobilu dovolí….

Jak to bylo v této době u luxusních vozů zvykem, vyráběl se ve velké míře v automobilce pouze podvozek a karoserie stavěly renomované karosárny. Vždy byl ale zachován vzhled masky vozu, kapot, předních blatníků a přístrojové desky.  Několik velmi úspěšných vozů ale pomáhal karosovat  i hlavní konstruktér automobilky Gordon Buehrig. 

Podvozek na Duesenberga stál ve své době 9500 amerických dolarů a celé vozidlo pak 13 až 20 tisíc. (dle karoserie a výbavy).  Dokonce ty dražší modely byly nazývány Twenty…

Model J se rychle stal jedním z nejpopulárnějších luxusních automobilů,jako symbol společenského postavení nejen ve Spojených státech ale i v Evropě.  Mezi majiteli Duesenbergů nalezneme třeba Gretu Garbo, Al Caponeho, Clarka Gable, Howarda Huighese, vévodu z Winsdoru, knížete Mikuláše z Rumunska, královnu Marii z Jugoslávie, krále Victora Emanuela III z Itálie, krále Alfonsa XIII ze Španělska a spoustu dalších bohatých a renomovaných osobností.

Klenot v naší renovační dílně: Duesenberg model SJ Brunn Torpedo Phaeton v.č. 2511

 

V předchozím článku jsem se zmiňoval o vozidle Duesenberg J, které prošlo renovací v naší dílně. Méně znalým motoristům název Duesenberg mnoho neřekne. Pakliže se ale o této značce zmíníte před znalcem historických automobilů a řeknete mu, že jej vlastníte – přistavte mu předem židli, aby se měl na co posadit….

Automobily Duesenberg jsou považovány za klenoty mezi historickými vozidly. A vůbec nevadí, že se jedná o dnes již zaniklou značku. Celkem firma Duesenberg vyrobila něco málo přes tisíc vozidel. Z toho bylo necelých šest set kusů modelu J, který je považován po technické stránce za klenot. Ale jen 34 kusů tohoto modelu J bylo vybaveno kompresorem a označeno SJ. Jeden z prvních kompresorových automobilů Duesenberg byl v roce 1932 postavený na podvozku s výrobním číslem 2511 a s motorem číslo J-496. Dostal karoserii Torpedo Phaeton s označením Brunn. Jeho karosářem byl dvorní návrhář Duesenbergů, pan Gordon Buchrig,  který vůz nakreslil dle požadavků a připomínek zákazníka a prvního majitele tohoto vozu, pana Marka Lawrence. Automobil to byl úžasný a velmi obdivovaný. Bohužel po dvou letech provozu došlo k dopravní nehodě, při níž byl automobil zničen. A co se s ním dělo dál? V šedesátých letech, kdy pan Harrah zakládal své světoznámé automobilové muzeum, se mu podařilo vrak automobilu zajistit do svých sbírek.  Čas plynul a vozidlo rezavělo v depozitáři. Vzhledem k tomu, že renovace a znovuvzkříšení vozu by bylo víc než nákladné, rozhodli se opět ho prodat. Tím ale „zmizel z povrchu zemského“ a dlouhá léta byl považován za ztracený.

Je úžasné a fantastické, že tento automobil – Duesenberg SJ s karoserií Brunn výrobní číslo 2511, J- 496, považovaný za „boha“ mezi Duesenbergy, můžeme nyní restaurovat  v naší dílně.

V galerii obrázků si prohlédněte původní originální fotografie tohoto vozu. Další foto –  z průběhu jeho restaurování – vám přineseme v následujících článcích v naší rubrice Novinky.